0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Mango

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Owoc bogów, owoc-wanna – cóż to takiego? Takimi słowami określa się… mango. „Owoc bogów” to zrozumiałe – w końcu mango jest tak pyszne. Ale skąd ta wanna? Już wyjaśniamy…

Mango (Mangifera indica) to owoc o wydłużonym i nieco spłaszczonym kształcie, pokryty cienką, gładką skórką koloru ciemnozielonego, żółtego lub czerwonego. Jego miąższ jest żółtopomarańczowy, a w środku znajdziesz dużą pestkę. Mango waży 30-50 dag (choć niektóre okazy przekraczają nawet 1 kg) i rośnie na dużych, wiecznie zielonych drzewach uprawianych w Indiach od 4 tys. lat, a obecnie również w innych obszarach tropikalnych całego świata.

Mango ma specyficzny aromat i to właśnie po nim – słodkawym zapachu – a nie po barwie skórki, rozpoznaje się, czy owoc jest już dojrzały czy jeszcze nie. Dojrzałe mango nieco mięknie, więc oprócz nosa, do rozpoznania dojrzałego mango użyj też palca – naciśnij lekko na skórkę. Jeśli palec delikatnie się zagłębi, możesz jeść.

Mango jada się najczęściej na surowo. Oto jeden ze sposobów: ściskamy je w ręku, a kiedy z miąższu wydzieli się sok, robimy dziurkę w skórce i wyciskamy sok wprost do ust. Możesz tez mango po prostu pokroić na plasterki. Poza tym idealnie pasuje do sałatek albo – gotowane – do deserów, konfitur i sosów. Specjałem indyjskiej i pakistańskiej kuchni jest przepyszny koktajl z mango, jogurtu i wody – mango lassi.

No dobrze, ale co z tym określeniem mango mianem wanny. Chodzi ni mniej ni więcej o to, że ten owoc jest bardzo soczysty. Po prostu – owoc-wanna.

I na koniec praktyczna uwaga: mango pozostawia trudne do usunięcia plamy, a więc delektując się nim, nie zatrać się na tyle, żeby sok nie zaczął skapywać na bluzkę…

Ostry sos mango

Składniki: 1 kg owoców mango (obrane, bez pestek, pocięte w plastry), 250 g imbiru, 500 g czerwonych porzeczek, 2 kg cukru, 450 ml octu winnego, 3 łyżki chili lub pieprzu kajeńskiego, 1 łyżka soli

Sposób przyrządzania: Połowę imbiru i porzeczek rozgnieć w dużym moździeżu. Resztę imbiru pokrój w drobne plasterki. Wszystkie składniki, oprócz mango, włóż do garnka i mieszając gotuj 15 minut na średnim ogniu. Następnie zmniejsz ogień, dodaj mango i gotuj jeszcze przez 30 minut, aż potrawa nabierze konsystencji marmolady, a mango zmięknie. Na koniec ostudź i zamknij w szczelne pojemniki. Sos można jeść od razu. Najsmaczniejszy jest jako dodatek do mięs.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Które ziemniaki mają pestycydy? Sprawdziliśmy

Ziemniaki z Biedronki nie miały żadnych pozostałości pestycydów. Pod tym względem spełniały normy nawet...

Zbadaliśmy pestycydy w pomidorach z Lidla i Biedronki

Po teście jabłek kolej na pomidory. Okazuje się, że one również zawierają pozostałości pestycydów....

Jabłka z Lidla gorsze niż z Biedronki

Fundacja Pro-Test wykryła aż dziewięć różnych pestycydów w jabłkach z Lidla. W jabłkach z...