0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaArtykułyKolorowe zagrożenie

Kolorowe zagrożenie

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Popularne ostatnio wśród dzieci kolorowe bransoletki wykonywane z gumek mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

 

Małe gumki, z których dziewczynki i chłopcy, samodzielnie wyplatają sobie bransoletki to hit ostatnich miesięcy na całym świecie. Tęczowe gumki są obecnie najlepiej sprzedającą się zabawką. Moda na kolorową biżuterię Loom Bands i Rainbow Loom dotarła i do Polski.

 

Trucizna w zabawce

 

Tymczasem brytyjscy eksperci ostrzegają, że niektóre elementy zestawów kolorowych gumek (zawieszki) mogą zawierać szkodliwe dla zdrowia ftalany. Badania wykazały, że część z nich składa się z tych toksycznych związków aż w 50%, podczas gdy polskie prawo pozwala na obecność jedynie 0,1% ftalanów w zabawkach dla dzieci do trzech lat.

 

Producenci stosują ftalany w roli zmiękczacza, dzięki któremu tworzywo sztuczne staje się giętkie. Ale lekarze alarmują, że kontakt z ftalanami może wywoływać alergię, przyczyniać się do przedwczesnego dojrzewania dziewczynek oraz bezpłodności. Są też podejrzenia, że ftalany mogą uszkadzać wątrobę i powodować raka. Ftalany zagrażają też wadami rozwojowymi płodu i przedwczesnym porodem w przypadku, gdy kontakt z nimi ma kobieta w ciąży.

 

Jak uniknąć zagrożenia?

 

Jak więc uniknąć zagrożenia? Tak samo jak w przypadku wszystkich zabawek, kupujmy je tylko z pewnego źródła – w dużych sklepach, gdzie ryzyko, iż nie zostały przebadane jest mniejsze (choć nigdy nie wykluczymy go całkowicie, co dowodzą nasze testy zabawek) niż wtedy gdy kupujemy je na bazarze czy na aukcjach internetowych. Zwracajmy uwagę, żeby były to oryginalne produkty, a nie tanie podróbki.

 

Brytyjscy eksperci uczulają rodziców także, by zwracali uwagę na to, w jaki sposób dzieci bawią się gumkami. Na przykład zdarza się, że maluchy owijają je wokół palców, co może zaburzać krążenie. Trzeba też pilnować dzieci, by te nie brały małych gumeczek do buzi, bo łatwo je wtedy połknąć.

 

Czytaj też:

 

Test zabawek – sprawdź, które zabawki okazały się toksyczne

 

Test wózków – wózki też zawierają szkodliwe substancje! Zobacz, jaki wózek jest bezpieczny

 

Test fotelików samochodowych – trzy nie chronią, dwa trują 

źródło: Dziennik.pl

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...

Test: Pestycydy w pomidorach z importu

Wszystkie pomidory z nowego testu zawierały pozostałości pestycydów. Tym razem zbadaliśmy osiem rodzajów pomidorów,...

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...