0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Ostre cięcie

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Im bliżej lata, tym więcej pojawia się wokół nas owadów. Niektóre z nich potrafią uprzykrzyć wycieczkę do lasu czy wypad nad jezioro. Komary mogą dać się porządnie we znaki, a kleszcze bywają naprawdę niebezpieczne. Czy dostępne w sklepach środki na owady nas ochronią?

Komary: Krwawe łowy
Przed komarami nie uciekniemy ani w dzień, ani w nocy – różne ich rodzaje są aktywne o różnych porach. Komary z rodzaju Aedes najbardziej upodobały sobie wilgoć, dlatego atakują na terenach podmokłych i nad jeziorami. Trochę mniej agresywne są komary z rodzaju Culex żerujące o zmroku i nocą. Przyciągają je nie źródła światła, a wydychany przez nas dwutlenek węgla oraz zapach potu. Gryzą tylko samice. Białka, które wysysają wraz z naszą krwią, potrzebne im są do składania jajeczek.

Kleszcze: Ukryte niebezpieczeństwo
Kleszcze nie są owadami, należą do pajęczaków. Są małe i niepozorne, a ich ukąszenia nie odczujemy, ponieważ wraz ze śliną wprowadzają pod naszą skórę substancje uśmierzające ból. Jednak takie ukąszenie, podczas którego kleszcz przez wiele godzin wysysa krew, może mieć groźne konsekwencje – kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby zakaźne: boreliozę i kleszczowe zapalenie opon mózgowych i mózgu. Choroby te mogą być przyczyną powikłań groźnych dla zdrowia, a nawet życia. Przeciw zapaleniu mózgu można się zaszczepić. Zaleca się to osobom często przebywającym w lesie lub wyjeżdżającym w rejony, w których kleszcze występują najliczniej (wschodnia, północno-wschodnia, północno-zachodnia i zachodnia Polska). Jeśli po ukąszeniu kleszcza (nawet po kilku tygodniach) wystąpią: mdłości, wysoka gorączka, sztywność karku, zaburzenia świadomości; niedowład, powiększenie węzłów chłonnych lub bóle stawów, koniecznie zgłośmy się do lekarza. Podobnie, gdy w miejscu ukąszenia po trzech do 30 dni pojawi się rumień. Aby zminimalizować ryzyko choroby, po każdym pobycie w lesie należy dokładnie obejrzeć swoje ciało, by sprawdzić, czy kleszcz się w nim nie zakotwiczył.

Co nas ochroni?

Moskitiery
Najlepiej zadbać o to, by owady nie dostawały się do domu. Pomocne mogą okazać się syntetyczne lub bawełniane moskitiery, które montujemy w oknach. Możemy cieniutką siateczką osłonić także łóżko, a już na pewno łóżeczko lub wózek, w którym śpi małe dziecko.

Ubranie
Ciało przed komarami możemy chronić ubraniem: długie rękawy i nogawki, niezbyt cienkie materiały (bo przez cienkie komar przebije się bez problemu) – to powinno w pewnym stopniu pomóc. Również gdy wybieramy się do lasu, na łąkę lub do parku – wszędzie tam, gdzie mogą zaatakować nas kleszcze, powinniśmy ubrać się jak najszczelniej.

Repelenty
Odsłonięte części ciała możemy posmarować preparatami odstraszającymi kleszcze i komary. Jednak te, tak zwane repelenty, zawierają syntetyczne związki, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego repelentów lepiej nie stosować u niemowląt i małych dzieci. Ale również dorośli nie powinni używać ich zbyt często, ani nakładać na dużą powierzchnię skóry. Żeby były skuteczne, nie pokrywajmy ich kremem do opalania. Niestety nie ochronią nas całkowicie przed kleszczami i komarami. Z najnowszego testu niemieckiej Fundacji Warentest, w którym badaniom poddano 20 różnych produktów na kleszcze i komary, wynika, że obiecywana przez producentów długotrwała, niekiedy nawet ośmiogodzinna ochrona, to mit. Czas działania poszczególnych preparatów różnił się w zależności od osoby i wynosił od 40 do 360 minut.
Oto repelenty najczęściej stosowane w środkach odstraszających owady:

DEET – jego częste stosowanie może podrażniać skórę, a nawet powodować zakłócenia systemu nerwowego i rozrodczego. Preparatów z DEET nie wolno nanosić na skórę łącznie z innymi substancjami farmakologicznie czynnymi, ponieważ może to zwiększyć ich wchłanianie.

Bayrepel (ikarydyna) jest bezpieczniejszy, może być najwyżej przyczyną podrażnienia skóry. Oddziałuje na receptory węchu owadów, które przestają rozpoznawać zapachy wydzielane przez człowieka.

Insekt Repellent 3535 (ethyl butylacetoaminopropionate) w 2001 r. został zatwierdzony przez WHO. Jak do tej pory nie ma badań na temat sposobu działania tego syntetycznego związku na owady, ale uznaje się go za repelent o najmniejszej szkodliwości toksykologicznej.

Olejki eteryczne
Alternatywą dla substancji syntetycznych są preparaty z olejkami eterycznymi: anyżowym, bergamotki, kamforowym, cynamonowym, goździkowym, kokosowym, eukaliptusowym, lawendowym czy cytrynowym. Działają jednak jeszcze krócej i mniej skutecznie niż repelenty. Poza tym fakt, że są naturalne, wcale nie znaczy, że nam nie zaszkodzą. Wręcz przeciwnie. Aby w ogóle zadziałały, muszą występować w dużej koncentracji. Dlatego mogą być przyczyną podrażnień skóry i wywoływać alergię.

Biocydy
To substancje owadobójcze uwalniane ze specjalnych urządzeń – fumigatorów (np. spiral lub płytek) i elektrofumigatorów, działających na baterie lub włączanych do kontaktu. Są stosunkowo skuteczne. Ale uwaga: uwalniane substancje zanieczyszczają powietrze w pomieszczeniu i mogą być przyczyną problemów zdrowotnych, przede wszystkim u małych dzieci i alergików. Dlatego fumigatory lepiej używać w ostateczności, na przykład w krajach, gdzie komary roznoszą malarię.

Świece, pochodnie, ultradźwięki
W sklepach możemy przebierać i w różnych innych produktach, których zadaniem jest odstraszanie komarów. To między innymi świece i pochodnie zapachowe, uwalniające olejki eteryczne, a także urządzenia włączane do kontaktu, emitujące ultradźwięki. Test Fundacji Warentest wykazał jednak, że są one całkowicie nieskuteczne. Podczas gdy urządzenia na ultradźwięki są bezpieczne dla naszego zdrowia, to wszelkie produkty uwalniające olejki zapachowe – już niekoniecznie.

Repelenty

Autan Active Lotion
17 zł/100 ml

Substancja czynna: bayrepel

OFF! Active Spray
14 zł/100 ml

Substancja czynna: DEET

Bros Płyn na komary i kleszcze
4 zł/50 ml

Substancja czynna: DEET

A sio!
7 zł/75 ml

Substancja czynna: DEET

Antisol No 1 Płyn odstraszający owady
10 zł/70 ml

Substancja czynna: Insekt Repellent 3535

Fumigatory

Raid Elektrofumigator przeciw komarom
16 zł

Expel elektrofumigator Elektro Komar Stop
14 zł

Bros Spirale na komary
6 zł/10 szt.

Urządzenia na ultradźwięki

Vario odstarszacz komarów na ultradźwięki
85 zł

Brevi Nocna lampka ultradźwiękowa odstraszająca owady
70 zł

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Wielki test lodówek

87 CHŁODZIARKO-ZAMRAŻAREK W TEŚCIE: Nie kieruj się marką, kiedy wybierasz nową lodówkę. Nasz test...

Test butów trekkingowych

10 PAR BUTÓW W TEŚCIE: Z membraną czy bez? Test butów trekkingowych pokazał, że...

Test pralek: Tania jest najlepsza

57 PRALEK W TEŚCIE: Mimo że ich ceny rzadko schodzą poniżej 2000 zł, ten...