0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaArtykułyBezpieczny prezent na Dzień Dziecka

Bezpieczny prezent na Dzień Dziecka

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Dzień Dziecka za pasem. Pora wybrać prezent dla malucha… Ale nawet nie spodziewasz się, jak łatwo trafić w sklepie na zabawkę zagrażająca bezpieczeństwu dziecka! Dowodzą tego kolejne testy i kontrole zabawek.

 

Szkodliwe substancje w farbach, którymi pomalowane są zabawki, sklejce, sznurkach i innych elementach wykryło laboratorium w ostatnim teście, który opublikowaliśmy. To już kolejne badania potwierdzające ryzyko, jakie stwarzają zabawki. Tymczasem to właśnie one, jako przedmioty przeznaczone dla najmniejszych i najbardziej delikatnych konsumentów, powinny być przede wszystkim bezpieczne.

 

Dmuchanie na zimne

 

Zabawki dostępne na naszym rynku są stale kontrolowane przez Inspekcję Handlową. Od początku 2013 r. do końca pierwszego kwartału 2014 r. jej kontrolerzy sprawdzili 4124 zabawki. Ocenili między innymi, czy na każdej znajduje się obowiązkowy znak CE oraz czy dołączone są ostrzeżenia i wymagane instrukcje obsługi. W laboratorium zbadano także sposób wykonania, emisję hałasu, a także, czy zastosowane przez producenta materiały nie zawierają niedozwolonych substancji. Co się okazało?

 

Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło nieprawidłowości w oznakowaniu i dołączonej dokumentacji – ponad 40%. Przedsiębiorcy często boją się, że ich zabawki mogą nie spełniać obowiązujących wymogów i zabezpieczają się przed kontrolą niejako na wyrost. W blisko 10% przypadków jako nieodpowiednie dla dzieci poniżej trzeciego roku życia oznaczali oni zabawki przeznaczone dla maluchów w tym wieku (np. pluszowe misie). Równie często pojawiały się ostrzeżenia przed nieistniejącym ryzykiem, na przykład o małych elementach, których zabawka nie zawierała.

 

Szkodliwe substancje

 

Pod względem wad konstrukcyjnych oraz występowania niedozwolonych substancji Inspekcja Handlowa zbadała 742 zabawki kwestionując 218 (29,3%). Przykłady stwierdzonych nieprawidłowości to zbyt duży hałas, za małe elementy, które dziecko może łatwo połknąć, zbyt długie linki, które grożą zaplątaniem się dziecka oraz zbyt łatwy dostęp do baterii.

 

Przekroczenie dopuszczalnej zawartości szkodliwych ftalanów badacze stwierdzili w 71 z 287 sprawdzonych zabawek (24,7%) – na przykład w lalkach oraz figurkach. Substancje te służące do zmiękczania części plastikowych są dozwolone w stężeniu nie wyższym niż 0,1% w stosunku do masy materiału. W przeciwnym wypadku mogą negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną dziecka.

 

Kupujesz zabawkę? Oto 5 praktycznych porad

 

  1. 1.      Wybierz zabawkę odpowiednią dla wieku dziecka. Pomocne będą informacje na opakowaniu wskazujące, dla której grupy wiekowej jest przeznaczona, na przykład dla dziecka poniżej trzeciego roku życia. Przykładowo zabawki przeznaczone dla najmłodszych, takie jak maskotki, gryzaki, klocki, lalki, nie mogą zawierać szklanych lub porcelanowych elementów. Znak CE, który musi znaleźć się na każdej zabawce, jest deklaracją producenta, że produkt spełnia zasadnicze wymagania bezpieczeństwa i nie jest jego stuprocentową gwarancją

 

  1. 2.      Obejrzyj dokładnie zabawkę, szczególnie pod kątem bezpiecznego używania przez najmłodszych. Niektóre istotne cechy można sprawdzić samodzielnie. Warto upewnić się, czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów. Mogą one znajdować się na przykład w kierownicy roweru czy ramie wózka dla lalek. Zabawki, które można złożyć (np. krzesełka, dziecięce deski do prasowania), muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą. Zwróć uwagę, czy drobne elementy nie odpadają przy lekkim naciśnięciu, ponieważ dziecko może je połknąć lub się nimi udławić.

 

  1. 3.      Sprawdź, czy jest dołączona instrukcja montażu lub obsługi w języku polskim. Do niektórych zabawek, na przykład rowerów, hulajnóg, huśtawek, zabawek funkcjonalnych, powinny być dołączone instrukcje użytkowania, a w przypadku zabawek kupowanych w stanie zdemontowanym również instrukcje montażu.

 

  1. 4.      Jeżeli jednym z elementów zabawki są linki i sznurki zakończone kółkiem lub innym elementem, który może tworzyć zaciągającą się pętlę, sprawdź czy nie są zbyt długie (poniżej 220 mm dla zabawki przeznaczonej dla malucha poniżej trzeciego roku życia). W przypadku huśtawek linki nie powinny być zbyt cienkie.

 

  1. 5.      Przyjęcie zwrotu nieudanego prezentu, który nie ma wad, a jedynie dziecku nie podoba się, zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy, przy czym deklaracja przyjęcia zwrotu złożona w momencie zakupu jest dla sprzedawcy wiążąca. Oczywiście każdą zabawkę można reklamować w ciągu dwóch lat od zakupu, ale nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wykrycia wady lub niezgodności z umową.

 

Czytaj więcej

Toksyczne zabawki – test drewnianych zabawek

Alarm w pokoju dziecięcym – 50 zabawek w teście

Sprawdź, co je twoje dziecko – produkty śniadaniowy dla dzieci pod lupą

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...

Test: Pestycydy w pomidorach z importu

Wszystkie pomidory z nowego testu zawierały pozostałości pestycydów. Tym razem zbadaliśmy osiem rodzajów pomidorów,...

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...