Wielu z nas wybierze się na zimowe szaleństwa. Narty i sanki już są prawdopodobnie przygotowywane przez rodziców. Oprócz dobrego humoru, dokumentów i portfela musimy pamiętać jeszcze o jednej, najważniejszej, rzeczy – o naszym zdrowiu i bezpieczeństwie.
Niestety uprawianie sportów zawsze może wiązać się z ryzykiem wypadku. Zdarzają się one nawet najlepszym narciarzom. Gdy dojdzie do wypadku, na terytorium Polski, skorzystamy na miejscu z podstawowej pomocy medycznej na podstawie uprawnień w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
A za granicą?
Od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej osoby, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne w Polsce, mają prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych przysługujących obywatelom kraju UE, w którym przybywają. Tyle teoria. Mamy natomiast sygnały od konsumentów, które świadczą o tym, że nie zawsze na podstawie formularza E111 lub Europejskiej Karty Ubezpieczeń Społecznych podstawowa pomoc medyczna jest bezpłatna. Niestety, bywa z tym różnie. Najczęściej musimy na miejscu zapłacić za wszystkie usługi, a po powrocie do kraju zwrócić się z roszczeniem do NFZ o refundację poniesionych kosztów. Problem polega również na tym, że refundacja nie pokryje naszych wydatków w pełnym wymiarze. Oczywiście czujemy się w takiej sytuacji oszukani i pokrzywdzeni.
Którego ubezpieczyciela wybrać?
Kiedy na wycieczkę wybieramy się z biurem podróży, obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków spoczywa na organizatorze turystycznym. Jeżeli wyjeżdżamy sami, celowe jest rozważenie zawarcia dodatkowej umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Obecnie rynek oferuje duży wybór tego typu ubezpieczeń.
Umowa ubezpieczenia NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków), najczęściej jest proponowana w kilku opcjach. Zanim wybierzemy ubezpieczyciela, należy udać się do różnych firm w celu zapoznania się z ogólnymi warunkami umowy.
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na zakres umowy ubezpieczenia, czyli na te wszystkie postanowienia, które określają, za jakie zdarzenia i w jakich sytuacjach ubezpieczyciel będzie ponosił odpowiedzialność w ramach zawartej umowy.
W przypadku następstw nieszczęśliwych wypadków zdarzają się postanowienia, które wyłączają odpowiedzialność ubezpieczyciela, na przykład za transport medyczny, mimo że istniała rzeczywista i niepodważalna konieczność transportu osoby poszkodowanej karetką bądź helikopterem. Zwrócimy uwagę na postanowienia regulujące dokonywanie płatności. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe mogą na miejscu dokonać za nas zapłaty za wszelkie świadczenia. W takiej sytuacji to my musimy najpierw zapłacić na miejscu, a po powrocie do kraju zgłaszamy roszczenie do ubezpieczyciela. To z pewnością nie jest komfortowa sytuacja, dlatego taką ewentualność należy wziąć pod uwagę już na etapie dokonywania wyboru oferty.
Kolejne istotne informacje znajdziemy w rozdziale „Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela”. Najczęściej występują tam zdarzenia, które powstały z winy osoby ubezpieczonej – wypadek, który miał miejsce pod wpływem alkoholu, środków odurzających, na skutek rażącego niedbalstwa klienta, niedopełnienie warunków umowy ubezpieczenia.
Co jeszcze ubezpieczyć?
Warto pomyśleć o jeszcze jednym typie ubezpieczenia – nie tylko zdrowia, ale i mienia. Niestety, kradzieże, zdarzenia bardzo przykre, występują często, szczególnie w miejscach zbiorowego wypoczynku, takich jak: hotele, ośrodki sportowe, schroniska górskie. Należy pamiętać, że jeśli w hotelu lub w innym miejscu pobytu istnieje sejf przeznaczony dla przechowywania cennych rzeczy gości ośrodka, to w przypadku pozostawienia rzeczy w pokoju, gdy istniała możliwość skorzystania z sejfu, ubezpieczyciel nie będzie ponosił odpowiedzialności z tytułu zawarcia z nim umowy.
Polak mądry po szkodzie… Nie każde przysłowie musi się sprawdzić. Zanim wyjedziemy, znajdźmy czas na wybór odpowiedniej oferty ubezpieczeniowej, która w przypadku wystąpienia zdarzenia objętego umową ubezpieczenia, nie tylko zagwarantuje nam rzeczywistą pomoc na miejscu, ale da nam również poczucie bezpieczeństwa i możliwość spędzenia przyjemnego zimowego wypoczynku.