0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Zakup, który wciąga

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Jak wybrać dobry okap, który będzie usuwał kuchenne zapachy i nie pozwoli tłustemu kurzowi osiadać na meblach i ścianach? Jaki kupić, żeby nie przepłacić, a jednocześnie zyskać sprzęt o optymalnych do naszej kuchni parametrach? Jakiej marce zaufać?

O to wszystko zapytaliśmy sprzedawców zajmujących się okapami w dużych sieciach sklepów AGD. Oni, a także producenci tych urządzeń podpowiadają zagubionym w gąszczu ofert rynkowych konsumentom, jak kupić właściwy okap.

Jaki rodzaj wybrać?

Zacznijmy od tego, że okapy dzielą się na różne rodzaje. Najprostsze i najtańsze to okapy uniwersalne. Mają niską wydajność, są za to niewielkie, więc nawet w ciasnej kuchni znajdzie się na nie miejsce. Drugi rodzaj okapów to okapy kominowe – są już znacznie droższe, ale i znacznie skuteczniejsze, bo mają większą moc silnika i – co za tym idzie – większą wydajność. Trzeci rodzaj okapów to okapy wyspowe – montowane bezpośrednio do sufitu, pośrodku kuchni.

Okapy mają kilka kluczowych cech, które odróżniają poszczególne modele od siebie. Żeby dokonać dobrego zakupu, przyjrzyjmy się im teraz bliżej:

 Wydajność: Najprostsze okapy uniwersalne osiągają wydajność najwyżej 250 m³. Znacznie większą wydajność mają okapy kominowe – od około 400 do 870 m³/h. Generalnie to, jaką wydajność potrzebujemy, zależy od objętości kuchni. Przyjmuje się, że okap powinien przefiltrowywać powietrze w pomieszczeniu co najmniej sześć razy w ciągu godziny. Jeżeli kratka systemu wentylacyjnego w naszej kuchni jest oddalona o kilka metrów od kuchenki, lepiej wybrać okap o większej wydajności. Jeśli mamy kuchenkę gazową, pamiętajmy, że zbyt silny okap pogarsza efekt spalania gazu.

Sterowanie: Mamy do wyboru okapy sterowane elektronicznie, z elektronicznym wyświetlaczem, a nawet sterowane za pomocą pilota. Takie modele są oczywiście droższe od okapów z tradycyjnymi przyciskami mechanicznymi. Przydatne funkcje to: wskaźnik zużycia filtra i samoczynne wyłączanie po określonym czasie. Zastanówmy się też, ile biegów pracy okapu będzie dla nas przydatnych.

Oświetlenie: Pod okapem zamontowane jest oświetlenie, które sprawia, że dokładnie widzimy, co pichci się w naszych garnkach, a ponadto stwarza miły nastrój w kuchni. Do wyboru mamy okapy z oświetleniem halogenowym lub konwencjonalnym – ze zwykłymi żarówkami. Te pierwsze dają białe, jasne światło.

Głośność: Poziom głośności emitowany przez okap to ważne kryterium wyboru przy zakupie. Nikt nie chce przecież stwarzać sobie dodatkowego źródła hałasu w kuchni, gdzie i tak bywa już głośno od skwierczących potraw, które zresztą emitują o wiele przyjemniejsze dźwięki niż buczenie okapu. Na szczęście jednak dzisiejsze możliwości techniczne umożliwiają producentom montowanie coraz cichszych urządzeń.

 Filtry: Okapy wyposażone są w jeden lub dwa rodzaje filtrów. Może to być filtr fizelinowy, który jest wymienny. Zamiast niego można jednak użyć filtru aluminiowego (lub metalowego) służącego do wychwytywania tłuszczu. Jego wyższość nad filtrem fizelinowym polega na tym, że lepiej przepuszcza powietrze. Można go też myć, nawet w zmywarce. Trzeci rodzaj filtrów występujących w okapach to filtry węglowe. są one wymagane wtedy, gdy używamy okapu jako pochłaniacza. Na czym to polega? Otóż większość okapów może pracować albo właśnie jako pochłaniacz (obieg zamknięty) albo jako wyciąg (obieg otwarty z odprowadzeniem do komina wentylacyjnego). Filtr węglowy ma za zadanie pochłaniać zapachy wydobywające się podczas gotowania. Trzeba go wymieniać co około cztery miesiące. Pamiętajmy jednak, że za sprawą filtru węglowego wydajność okapu nieco spada.

Wygląd: Kolejna cecha okapu, z którego będziemy później zadowoleni, to jego ładny, stylowy wygląd. Do wyboru mamy okapy o różnych kształtach, kolorach i wykonane z różnych materiałów (np. ze stali i szkła, z drewna). Niektóre z nich to prawdziwa ozdoba kuchni. W wyborze odpowiedniego dla nas wyglądu okapu musimy zdać się już tylko i wyłącznie na nasz własny gust. Zwróćmy poza tym uwagę na jakość wykonania okapu i na różne szczegóły, które potem mogą okazać się bardzo uciążliwe. Sprawdźmy na przykład, czy okap, który decydujemy się kupić, nie ma małych szczelin i zakamarków – później będzie nam bardzo trudno usuwać z nich brud.

Co radzą producenci?

Zapytaliśmy producentów okapów, na co konsument powinien ich zdaniem zwracać uwagę, kiedy kupuje takie urządzenie do swojej kuchni. – Na wydajność, tryby pracy, rodzaj filtrów i częstotliwość ich wymiany lub mycia – radzi Katarzyna Rygiel, przedstawicielka marek AEG, Electrolux i Zanussi. Alicja Barcewicz reprezentująca marki Mastercook i Fagor zwraca uwagę, że przy wyborze wydajności trzeba uwzględnić wielkość kuchni. Jednocześnie przypomina, że im większa moc, tym okap może być głośniejszy. Oprócz wydajności ważne są zastosowane w okapie filtry. – Parametry te decydują o tym, czy opary z przygotowywanych potraw przedostają się do innych pomieszczeń, zwłaszcza, jeśli bierzemy pod uwagę kuchnie otwarte – tłumaczy Kamila Wiszniewska z Ardo. – Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze danego okapu powinna być jego głośność. Im mniej decybeli, tym praca w kuchni, przy włączonym urządzeniu, jest przyjemniejsza – dodaje Kamila Wiszniewska.

 Dorota Grzybowska z firmy Grass, dystrybuującej okapy Falmec wskazuje ponadto na innowacyjność produktu (zastosowanie nowoczesnych rozwiązań) oraz na jego wygląd. – Okap jest mocno wyeksponowanym urządzeniem w kuchni, dlatego ważne, aby klient zwrócił uwagę na design i dopasował wybór do wystroju kuchni – potwierdza Beata Kalinowska, przedstawicielka marek Ariston i Indesit. – Ważna jest również szerokość okapu. Należy pamiętać, że okap nie może być węższy od płyty grzewczej; dobrze, jeśli jest trochę szerszy – dodaje. – Często okapy są zabudowane meblami kuchennymi, więc trzeba sprawdzić i ich gabaryty – przypomina Alicja Barcewicz.

Jaka marka?

Poszczególne modele i marki okapów różnią się detalami. Aby się w nich połapać i ułatwić wam wybór właściwego sprzętu, poprosiliśmy sprzedawców dużych sieci sklepów AGD: Media Markt orz RTV Euro AGD o opinie, która marka okapów jest najlepsza, a która najgorsza. Opinie te okazały się niejednokrotnie sprzeczne w różnych sklepach. O wypowiedzi poprosiliśmy też producentów okapów:
– Poprosiliśmy ich o skomentowanie opinii sprzedawców.
– Spytaliśmy, jakie są plusy, a jakie minusy ich urządzeń.

Faber:
Sprzedawcy: „To topowa marka okapów, mają dużą moc; Faber produkuje podzespoły do okapów dla większości rynku; zajmuje się wyłącznie okapami; ma bardzo dopracowany sprzęt”.
Violetta Jasińska, Dombianco, dystr. Faber i Smeg:
– + wysoka jakość,
+ elegancki wygląd,
+ nowoczesne rozwiązania technologiczne (np. funkcja 24-godzinna zapewniająca filtrację powietrza przez całą dobę odbywająca się w idealnej ciszy).

Ardo:
Sprzedawcy: „Nie polecałbym”. „Są nie najlepiej wykonane”.
Kamila Wiszniewska, Ardo:
– + system sterowania pracą okapu – Logica, który samoczynnie wykrywa obecność użytkownika oświetlając płytę kuchenną oraz automatycznie zwiększa wydajność pochłaniania powietrza. W trakcie gotowania nie ma więc potrzeby dotykania okapu, wystarczy go jedynie włączyć i wyłączyć po zakończeniu gotowania,
+ duża wydajność sprzętu przy jednoczesnej małej głośności,
+ wykończenie nawet najmniejszych szczegółów stoi na najwyższym poziomie.
– Wysoka cena, która przekłada się na wysoką jakość urządzeń.

Gorenje:
Sprzedawcy: „Ma bardziej zaawansowane modele: z oświetleniem halogenowym, z pilotem, sterowane elektronicznie itd., ale one są już trochę inaczej złożone, co zresztą się odbija na cenie; są niezłe – dosyć wydajne”. „To dobry producent okapów”.

Amica:
Sprzedawcy: „Średnie; są nie najlepiej wykonane”. „To dobre okapy; polskie, więc tańsze, ale to nie znaczy że gorsze; Amica to dobra marka, jeśli chodzi o sprzęt kuchenny, inni więksi producenci nie wnoszą nic nowego, a mają wyższe ceny”.

Mastercook:
Sprzedawcy: „Należy do średniej półki – między okapami z tej półki nie ma większych różnic”. „To dobre okapy, numer 1; to polski producent, więc jest tańszy, co nie znaczy że gorszy; podobnie jak Amica, to dobra marka, jeśli chodzi o sprzęt kuchenny, inni więksi producenci nie wnoszą nic nowego, a mają wyższe ceny”.
Alicja Barcewicz, Mastercook:
– + Duża moc pochłaniania oparów,
+ duża oferta wzorów i wykonań (podszafkowe, kominowe, do zabudowy, wyspowe),
+ wszystkie modele mogą być używane jako pochłaniacze (z filtrem węglowym) albo wyciągi oparów.
Minusy – brak.

Ariston:
Beata Kalinowska, przedstawicielka marki Ariston:
– + różnorodność stylistyczna,
+ poszczególne modele są dostosowane do linii produktowych występujących w różnych liniach stylistycznych,
+ funkcja Booster, która przydaje się w sytuacjach małego kryzysu kuchennego, kiedy zależy nam, żeby jak najszybciej pozbyć się dużych ilości dymu.
Producent nie wymienił minusów swoich okapów.

Indesit:
Sprzedawcy: „To okapy średniej jakości”.
Beata Kalinowska, przedstawicielka marki Indesit:
– Oferta okapów Indesit jest na razie dość wąska i być może to zniechęca sprzedawców. Jako producent możemy powiedzieć, że właściwie nie spotykamy się z żadnymi reklamacjami związanymi z naszymi okapami, co świadczy o ich wydajności i niezawodności.
– + przystępna cena,
+ pewność działania.
Producent nie wymienił minusów swoich okapów.

Electrolux:
Sprzedawcy: „Dobre okapy, numer 1 w jakości”.
Producent nie wymienił plusów, ani minusów swoich okapów.

Falmec:
Sprzedawcy: „Włoski producent, bardzo dobry, ale drogi, bo oferuje okapy z drewna – trzeba je polakierować i pomalować, więc to dość drogi sprzęt; po drugie wyższa cena wynika z tego, że to marka włoska (krajowe są tańsze)”.
Dorota Grzybowska, Grass, dystr. Falmec:
– 25 kwietnia obniżone zostały znacznie ceny okapów z cennika standard (nawet do 600 zł). Ponadto obok oferty podstawowej proponujemy gamę produktów promo o bardzo atrakcyjnych cenach.
– + Zróżnicowana stylistyka i oryginalny design – doskonale komponują się zarówno w kuchniach stylowych jak i nowoczesnych
+ okapy stalowe wykonane są z najwyższej jakości stali AISI304,
+ innowacyjna linia okapów Stratox charakteryzująca się wytrzymałością na wszelkie odkształcenia, pochłanianiem akustycznym, dużą wytrzymałością termiczną, a ich materiał jest odporny na ślady odcisków dłoni
+ okapy wyposażone w silniki o zróżnicowanej wydajności od 450 m³/h do 800 m³/h – wyciszona praca silnika.
Minusy – brak.

DeLonghi:
Sprzedawcy: „To sprzęt przemysłowy – do dużych kuchni; nie wiem czy jest sens płacenia kilku tysięcy złotych tylko za to, że okap jest większy, co nie oznacza przy tym, że ma również większą wydajność”.

Piotr Koluch
Joanna Wosińska
Jeżeli jakiś produkt AGD lub RTV Was rozczarował, prosimy o kontakt z redakcją.
Poprosiliśmy producentów o wybranie jednego modelu okapu, który najbardziej polecają konsumentom

Faber Matrix
4994 zł
Wydajność: 980 m³/h
Głośność: 66 dB
Sterowanie: cztery prędkości + intensywna
Oświetlenie: halogenowe 3 x 20 W

Smeg KSEIV950X
6783 zł
Wydajność: 620 m³/h
Głośność: 46 dB
Sterowanie: trzy prędkości
Oświetlenie: 1 żarówka neonowa 15 W

AEG 9060 D-M
4599 zł
Okap wyspowy
Wydajność: 535 m³/h
Głośność: 44 dB
Sterowanie: elektroniczne
Oświetlenie: 4 lampy halogenowe 20 W

Electrolux EFP 636
979 zł
Okap teleskopowy
Wydajność: 520 m³/h
Głośność: 50-66 dB
Sterowanie: mechaniczne – regulacja suwakowa
Oświetlenie: 1 żarówka 11 W

Zanussi ZHC 900X
1119 zł
Okap kominowy
Wydajność: 450 m³/h
Głośność: 45-61 dB
Sterowanie: mechaniczne
Oświetlenie: 2 x 40 W

Falmec Exordium
3199 zł
Wyciąg obwodowy
Wydajność: 800 m³/h
Sterowanie: elektroniczne optyczne przełączniki z regulacją szybkości (trzy prędkości) i siły ciągu
Oświetlenie: dwubarwne lampki 2 x 20 W

Ariston HDMI 90.1
3750 zł
Okap wyspowy
Wydajność: 620 m³/h
Głośność: 65 dB
Sterowanie: 4 przyciski sterowania, trójzakresowy silnik, 13 poziomów filtrowania
Oświetlenie: halogenowe 4 x 20 W

Indesit H 591 IX
999 zł
Okap kominowy
Wydajność: 450 m³/h
Głośność: 61 dB
Oświetlenie: halogenowe 2 x 20 W

Mastercook Omega 90
1499 zł
Okap kominowy przyścienny
Wydajność: 600 m³/h
Głośność: 60 dB (A)
Sterowanie: elektroniczne
Oświetlenie: halogenowe

Fagor 3 CFT-Maya
1949 zł
Okap kominowy przyścienny
Wydajność: 550 m³/h
Głośność: 46 dB (A)
Sterowanie: elektroniczne
Oświetlenie: halogenowe

Ardo PNI 90 INOX
2599 zł
Okap wyspowy
Wydajność: 680 m³/h
Głośność: 52 dB (A)
Sterowanie: elektroniczne, 3 zakresy prędkości
Oświetlenie: halogenowe 4 x 10 W

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Wielki test lodówek

87 CHŁODZIARKO-ZAMRAŻAREK W TEŚCIE: Nie kieruj się marką, kiedy wybierasz nową lodówkę. Nasz test...

Test butów trekkingowych

10 PAR BUTÓW W TEŚCIE: Z membraną czy bez? Test butów trekkingowych pokazał, że...

Test pralek: Tania jest najlepsza

57 PRALEK W TEŚCIE: Mimo że ich ceny rzadko schodzą poniżej 2000 zł, ten...