0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Rozmowa na fali

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Fale elektromagnetyczne, które przenoszą wysyłane SMS-y i nasze rozmowy telefoniczne, są posądzane o szkodliwy wpływ na zdrowie – od wywoływania bólów głowy po raka mózgu. Czy słusznie? Które modele telefonów komórkowych są najbezpieczniejsze?

Telefon komórkowy to nic innego niż nadajnik i odbiornik fal radiowych. Fale te przenoszą rozmowy i wysyłane wiadomości. Wraz z szybko rosnącą liczbą użytkowników komórek, przybywa też osób obawiających się negatywnego wpływu fal emitowanych przez telefony na zdrowie. Obawy od czasu do czasu przeradzają się wręcz w panikę – na przykład w 2000 r. Część użytkowników komórek w Nowym Jorku, u których wykryto guza mózgu, zażądała miliardowych odszkodowań od amerykańskiego operatora telefonii komórkowej, Verizon Wireless.

Życie wśród fal

Trzeba jednak wiedzieć, że człowiek stale znajduje się pod wpływem działania fal elektromagnetycznych: przedostają się na Ziemię z Kosmosu oraz emitowane są przez przeróżne urządzenia codziennego użytku – niemal wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne. Telefony komórkowe to tylko jedno ze źródeł promieniowania, w dodatku wcale nie największego.

Fale elektromagnetyczne mogą działać na nasz organizm podwyższając jego temperaturę. Jednak promieniowanie z telefonów ogrzewa nas w minimalnym stopniu. Czy jest to szkodliwe dla zdrowia? Przeprowadzono tysiące badań nad wpływem promieniowania na zdrowie, ale ich wyniki nie są jednoznaczne. Naukowcy nie udowodnili, że korzystanie z komórek jest niebezpieczne. Nie udowodnili jednak również braku ich szkodliwego wpływu na nasz organizm. W światowych mediach i wśród uczonych trwają więc dyskusje i spekulacje możliwych ewentualnych schorzeń wywoływanych przez używanie telefonów przenośnych – od bólów głowy i bezsenności po wylew czy nowotwór mózgu lub nerwu słuchowego.

Organizacje czuwające nad zdrowiem konsumentów dmuchają więc na zimne: Ustaliły górną granicę ilości energii z fal radiowych, jaką nasze ciało może pochłonąć podczas używania telefonu przenośnego. Miarą ilości tej energii jest współczynnik SAR (Specific Absorption Rate – specyficzny współczynnik absorpcji). Lepiej więc wybrać taki model telefonu, który ma jak najniższy współczynnik SAR. Międzynarodowe normy dopuszczają jego wartość na poziomie 2 W/kg.

Wartości SAR dla poszczególnych modeli komórek są podawane w instrukcjach obsługi lub na stronach internetowych przez większość producentów telefonów. My podajemy listę wartości SAR najpopularniejszych modeli komórek.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nie wszystkie wytrzymały

13 NOŻYC DO ŻYWOPŁOTU W TEŚCIE: Z cienkimi gałęziami prawie każde nożyce akumulatorowe z...

Test małych telewizorów: Telewizor idealny

43 TELEWIZORY 32-50 cali W TEŚCIE: Ten test małych telewizorów pokazał, że nie zawsze...

Pojedynek gigantów, czyli duże telewizory w teście

64 TELEWIZORY 55-65 CALI W TEŚCIE: 29 telewizorów z testu okazało się jedynie dostatecznych....