Nie każdy odkurzacz skutecznie wyciągnie kurz z dywanu i nie każdy idealnie sprzątnie w kątach i zakamarkach. Jaki więc wybrać? Na co zwracać uwagę podczas kupowania odkurzacza?
Kiedy chcemy kupić nowy odkurzacz, o poradę najczęściej prosimy sprzedawcę w sklepie. Pomocne w wyborze najlepszego urządzenia są też testy porównawcze produktów. My wybraliśmy to, co najistotniejsze z obu tych źródeł informacji: przedstawiamy rady sprzedawców odkurzaczy z dużych sieci sklepów AGD oraz przytaczamy najciekawsze wyniki kilku testów odkurzaczy przeprowadzonych przez europejskie magazyny konsumenckie. Aby dopełnić całości, poprosiliśmy również producentów odkurzaczy o ustosunkowanie się do tego, co sprzedawcy doradzają konsumentowi w sklepie oraz o przedstawienie własnych argumentów za lub przeciw kupnie danego odkurzacza.
Dla każdego coś innego
Zanim wybierzemy markę odkurzacza, musimy zastanowić się, co dla nas jest w odkurzaniu najważniejsze i gdzie będziemy sprzątać. Są bowiem odkurzacze lepiej nadające się do powierzchni gładkich (wtedy dobrze, jeśli mają gumowe kółka) albo takie, które lepiej sprawdzają się na dywanie (wtedy przydatna będzie turboszczotka lub elektroszczotka). Jeżeli mamy w domu dużo zakamarków, to siła ssania odkurzacza powinna być jak największa, aby cały kurz został z nich wyciągnięty. Jeśli mamy problemy z kręgosłupem i nie chcemy się schylać, mamy do wyboru odkurzacze z siłą ssania regulowaną w rączce. Jeżeli zaś nie chcemy dźwigać odkurzacza po dużym domu albo wnosić ciężkiego urządzenia po schodach, szukajmy modelu jak najlżejszego.
Ssanie, filtr i głośność
Alergicy powinni zwrócić uwagę na filtr odkurzacza i wybrać taki, który nie przepuszcza nawet najmniejszych cząstek: bakterii i wirusów. Najlepsze pod tym względem są filtry Hepa (High Efficiency Particulate Air Filter) stosowane przez wielu producentów odkurzaczy. Jednak filtr to nie wszystko. Jak wynika z testu przeprowadzonego przez Fundację Warentest, nawet najlepszy filtr nie zatrzyma cząstek kurzu w środku odkurzacza, jeśli jego obudowa nie będzie wystarczająco szczelna. Cóż nam bowiem po dobrym filtrze, jeśli z tyłu odkurzacz wydmuchuje duże ilości drobnego kurzu.
Alternatywą są odkurzacze z filtrem wodnym. Taki filtr skutecznie zatrzymuje kurz, lecz ma też swoje minusy. Po pierwsze po każdym odkurzaniu trzeba dokładnie wyczyścić pojemnik na wodę, potem wysuszyć i najlepiej zdezynfekować, bo w wodzie szybko rozwijają się bakterie. Po drugie odkurzacze z filtrem wodnym są zwykle cięższe od tradycyjnych.
Trzeci rodzaj odkurzaczy to urządzenia bezworkowe. Te są najczęściej polecane przez sprzedawców. Są higieniczne, bo kurz gromadzi się w pojemniku, a po odkurzaniu wystarczy go otworzyć i opróżnić – śmieci są od razu wyrzucane, podczas gdy w tradycyjnych odkurzaczach pozostają jakiś czas w środku.
Głośność odkurzacza zależy od wyciszenia jego silnika. Nawet urządzenie o największej mocy może pracować najciszej, jeśli tylko ma dźwiękoszczelną obudowę. W dwóch testach odkurzaczy (z 2003 i 2004 r.) przeprowadzonych przez Fundację Warentest dwukrotnie najciszej wypadły badane modele Miele, AEG oraz Siemens i Bosch.
Turbo i elektro
Jakość odkurzania zależy w dużym stopniu od szczotki, jakiej używamy. Część odkurzaczy ma turboszczotkę lub elektroszczotkę w wyposażeniu; do części zaś można ją dokupić. Jak przekonują sprzedawcy, elektroszczotka jest lepsza od turboszczotki. Sposób działania obu polega na kręcącym się małym wałeczku, który podczas odkurzania jednocześnie trzepie dywan. W przypadku turboszczotki wałeczek ten jest napędzany mechanicznie, natomiast elektroszczotka działa za sprawą silniczka i możemy regulować jej siłę, dzięki czemu mały dywanik nie zostanie wciągnięty do odkurzacza, a włosie dużego i gęstego będzie dokładnie wytrzepane z odpowiednio większą siłą. Test Fundacji Warentest wykazał, że dopiero przy użyciu elektroszczotki odkurzacze mogą osiągać naprawdę duże wartości siły ssania. Jednak do delikatnych dywanów (np. orientalnych) lepiej używać zwykłej szczotki, ponieważ obrotowa może je uszkodzić.
Zanim wybierzemy odkurzacz, warto więc dowiedzieć się, czy da się do niego podłączyć taką dodatkową szczotkę. Niestety na przykład w żadnym z modeli odkurzaczy Philipsa nie ma możliwości podłączenia elektroszczotki. Zapytajmy też sprzedawców, ile kosztuje szczotka do danego odkurzacza, bo może to być spora suma.
Aby ułatwić wybór odkurzacza, poprosiliśmy sprzedawców dużych sieci sklepów AGD: Media Markt oraz RTV Euro AGD o opinie, która marka odkurzaczy jest najlepsza, a która najgorsza. Spytaliśmy też producentów odkurzaczy, jakie są plusy, a jakie minusy ich urządzeń i poprosiliśmy o skomentowanie opinii sprzedawców.
Miele:
Sprzedawcy: „Na pierwszym miejscu: najlepsze, trwalsze, mocniejsze od innych; mają filtr Hepa i jako jedyne certyfikat na obudowę, czyli oprócz tego, że filtr zatrzymuje kurz, to dodatkowo nie wydostaje się on szczelinami; najpewniejsza firma.”
Test brytyjskiego magazynu konsumenckiego „Which?”: Testowany model wypadł najlepiej pod względem jakości odkurzania.
Testy Fundacji Warentest: W dwóch testach modele S 712 Super Air Clean i S 849 plus zajęły pierwsze miejsca, choć były dość drogie – bardzo dobrze oceniono ich siłę ssania (nawet przy stosunkowo zapchanym worku), a także instrukcję obsługi, łatwość montażu i demontażu oraz wygodny uchwyt.
Adam Płusa, PR Miele: „Miele konsekwentnie stawia na jakość i trwałość swoich produktów. Te cechy osiąga się przez nałożenie wysokich norm produkcji, zaangażowanie w proces projektowania urządzenia wysokiej klasy specjalistów i wykorzystanie najwyższej jakości materiałów. Miele to także firma innowacyjna. Wprowadza unikalne rozwiązania podnoszące walory użytkowe urządzeń (np. w odkurzaczach – czujnik Allergotec, który analizuje stopień zabrudzenia zasysanego powietrza informując użytkownika o efektywności pracy). Wszystkie te elementy wiążą się z podwyższeniem kosztów produkcji. Uważamy jednak, że cena ta znajduje odzwierciedlenie w jakości produktów Miele.
+ Niewielkie wymiary przy ogromnych możliwościach (silnik 1800 W).
+ Certyfikat Hepa na całe urządzenie (nie tylko na filtr – ważne szczególnie dla alergików).
+ Ergonomia (przyciski sterowania zdublowano w uchwycie rury teleskopowej).
– Jedynym mankamentem może być cena (ale nadal adekwatna do jakości).”
Bosch:
Test brytyjskiego magazynu konsumenckiego „Which?”: Testowane modele wypadły najlepiej pod względem jakości odkurzania
Test Fundacji Warentest: W modelu BSG 82020 ergomaxx bardzo dobrze oceniono ssanie z elektroszczotką, a także instrukcję obsługi, łatwość montażu i demontażu oraz wymiany filtra.
Siemens:
Test Fundacji Warentest: W modelu VS08G2020 dynapower bardzo dobrze oceniono ssanie z elektroszczotką, a także instrukcję obsługi, łatwość montażu i demontażu oraz wymiany filtra.
Edyta Górnik, BSH, producent odkurzaczy Bosch i Siemens:
„+ Doskonały system filtracji – wszystkie filtry (trójwarstwowy filtr papierowy + mikrofiltr ochrony silnika + filtr wylotu powietrza, ew. filtr Hepa jak przy BSG71835 zatrzymujący 99,98% zanieczyszczeń) współgrają ze sobą tworząc idealny system.
+ Nowoczesna technologia i wzornictwo (nagroda za design BSG71835) – nowe rozwiązania jak szczotka Polymatic.
+ Ergonomiczność i wygoda użytkowania (uchwyty do przenoszenia, zwrotne koła, schowek na akcesoria).
– Znam tylko jeden minus – trochę wysoka cena jak na polskie warunki.”
Dyson:
Sprzedawcy: „To odkurzacze bezworkowe; wyglądają jak zabawka; czy wydawanie ponad 2 tys. zł na nie ma sens? – to jest tylko odkurzacz”; „podobno siła ssania nie słabnie, jest utrzymywana na tym samym poziomie (nie jak w innych odkurzaczach, gdzie zmniejsza się w miarę zapełniania się worka, gdyż zapychają się filtry), ale to tak samo jak w tańszych odkurzaczach bezworkowych”; „bardzo dobre odkurzacze”; „to nowe odkurzacze, bezworkowe z technologią Cyclone, która ma na celu odizolowanie kurzu w pojemniku za sprawą siły odśrodkowej, żeby na zewnątrz nic się nie wydostawało – na zewnątrz ma wychodzić czyste powietrze”; „ma filtr Hepa, którego nie trzeba wyjmować i myć, bo jest dożywotni, do niego nic nie dociera, wszystko zostaje w pojemniku”.
Test Fundacji Warentest: Model DC 08 Animal Pro został oceniony dobrze, na trzecim miejscu wśród 12 testowanych odkurzaczy (bez użycia elektroszczotki).
Adrian Gajewski, Aged, dystr. Dysona: „Jeśli chodzi o cenę, trudno uznać, że jej poziom jest minusem produktu, szczególnie w kontekście kwoty, którą można zaoszczędzić w okresie użytkowania odkurzacza (7-9 lat) na kosztach eksploatacji. Na pewno w chwili obecnej może ograniczać liczbę klientów, ale znajduje ona swoje uzasadnienie w efektach odkurzania. Na cenę odkurzacza wpływa technologia, design, tworzywa sztuczne.
+ Stała siła ssania – jedynie technologia używana przez Dysona (Root12Cyclon) pozwala na zachowanie stałej siły ssania.
+ Brak kosztów eksploatacyjnych – sam fakt, że nie trzeba używać worków, jak również wymieniać filtrów (filtry typu Lifetime) pozwala zaoszczędzić w okresie użytkowania odkurzacza przez nabywcę kwotę 1000-1200 zł. Czas użytkowania przyjmuje się w krajach Europy Zachodniej jako siedem lat, w Polsce jest on dłuższy.
+ Kompatybilność – jedyny odkurzacz posiadający trzyczęściową opatentowaną rurę teleskopową, która po złożeniu nie przekracza wymiarów odkurzacza. Pozwala to bez problemu schować odkurzacz po zakończeniu odkurzania.”
Philips:
Sprzedawcy: „Numer jeden pod względem mocy i cichości; lepiej nadają się do powierzchni gładkich, gdyż w żadnym modelu nie ma możliwości podłączenia elektroszczotki, można dokupić tylko turboszczotkę”; „modele Mobilo utrzymują się już kilka lat w sprzedaży – są nie do zdarcia, ich główny atut to filtr przed workiem”; „Philips ma filtr trzywarstwowy (a inne marki z reguły jednowarstwowe)”; „jeżeli miałbym wybierać, to wybrałbym Electroluxa albo Dysona, a nie Philipsa, bo odkurzacze to raczej nie ich dziedzina; oczywiście mają też ciekawe odkurzacze, głównie prostsze modele – te są dobre, ale jeżeli szukamy czegoś z najwyższej półki, to nie”; „piąte miejsce (po Miele, Dysonie, Electroluksie i Hooverze)”.
Testy Fundacji Warentest: Model FC 9124/20 otrzymał ocenę dostateczną między innymi dlatego, iż jedynie dostatecznie zbierał kurz z dywanu i podłogi oraz miernie zbierał nitki z dywanu. Natomiast model Specialist Hygiene FC 9104/A oceniono najgorzej w teście z 2003 r., z notą mierną, głównie przez mierne zbieranie kurzu i niedostateczne nitek z dywanu.
Beata Jedynak, Philips: „Philips zamiast elektroszczotki posiada turboszczotkę, której efekt działania jest taki jak elektroszczotki: trzepanie dywanów podczas odkurzania. Turboszczotka jest poza tym łatwiejsza w obsłudze. Absolutnie nie możemy zgodzić się z twierdzeniem sprzedawców, którzy radzą wybór innej marki niż Philips, jeśli szukamy odkurzacza z wyższej półki! Odkurzacze to ważna kategoria w ofercie Philipsa. Przywiązujemy dużą wagę do tej gamy, chcąc zaoferować konsumentom produkt, jakiego oczekują i co roku wprowadzamy nowe modele.
+ Najszybsze i najbardziej dokładne odkurzanie: najwyższa siła ssania przy nasadce w swoich segmentach (Performer 425 W, Jewel 390W); moc 2000W – najwyższa na rynku w segmencie Premium.
+ Opatentowana szczotka 3 Active – trzykrotne odkurzanie za jednym razem: zbieranie kurzu z podłóg, boczne szczotki wymiatają kurz z kątów i nierówności, duży otwór z przodu ssawki zasysa duże cząstki zanieczyszczeń oraz szczotka Reach & Clean – kształt diamentu, obraca się o 360° i może być ustawiona w czterech pozycjach umożliwiając dokładne odkurzanie podłóg twardych, dywanów, szczelin i kątów.
+ Najbardziej higieniczne odkurzanie – zatrzymanie 99,95% roztoczy i bakterii (idealne dla alergików).”
Minusów producent nie chciał wymienić.
Electrolux:
Sprzedawcy: „Zaraz po odkurzaczach Philips pod względem siły ssania, mocy i cichości”; „drugie miejsce w jakości – po odkurzaczach Miele i Dyson”.
Test brytyjskiego magazynu konsumenckiego „Which?”: Testowany model wypadł źle pod względem zbierania kurzu.
Producent nie wymienił plusów i minusów swoich odkurzaczy.
AEG:
Sprzedawcy: „Odkurzacze robione na podzespołach i w fabryce Electroluxa, czyli są równie dobre”.
Testy Fundacji Warentest: Modele System Pro P 3 oraz System Pro P 3 Flexi oceniono dobrze. Wśród dobrych odkurzaczy należały do najtańszych w teście. Poza tym doceniono ich cichą pracę i dobrą filtrację. Natomiast nieco gorzej zbieranie kurzu z dywanu.
Producent nie chciał wymienić plusów i minusów swoich odkurzaczy.
Producent nie wymienił plusów i minusów swoich odkurzaczy.
Hoover:
Sprzedawcy: „W sumie dobra firma; mam odkurzacz Hoovera już sześć lat, najprostszy model, i jest nie do zdarcia”; „średnia klasa, nie można narzekać na odkurzacze Hoovera, ale są lepsze”; „czwarte miejsce (po Miele, Dysonie, Electroluksie)”.
Test brytyjskiego magazynu konsumenckiego „Which?”: Testowany model – The One H1M, pionowy, bezworkowy (dostępny również w Polsce) – wypadł bardzo źle: zbiera tylko 5% kurzu z podłogi i tylko 34% – z dywanu (podczas gdy najefektywniejsze odkurzacze zbierają ponad 80% kurzu). Malcolm Coles, redaktor „Which?”: „Hoover był marką wiodącą w branży odkurzaczy, ale jego nowy model, The One, jest prawdopodobnie najgorszym odkurzaczem, jaki kiedykolwiek widzieliśmy. Konsumenci powinni go unikać i wybierać raczej odkurzacze Boscha i Miele, których jakość czyszczenia wypadła w teście znacznie lepiej.”
Andrzej Wierzchoń, Hoover: „Przytoczona opinia sprzedawców jest subiektywna. W gamie odkurzaczy posiadamy odkurzacze tanie, średniej klasy oraz odkurzacze z górnej półki jak Octopus TCO 205 (1499 zł) sprzedające się lepiej od odkurzaczy konkurencji w tym przedziale cenowym. Inne odkurzacze, „lepsze od nich” są bardziej reklamowane w mediach.
+ Dobrze spozycjonowana cena do jakości i wyposażenia seryjnego odkurzaczy.
+ Szeroka gama produktów (odkurzacze tradycyjne, bezworkowe, froterka, odkurzacze akumulatorowe, urządzenia do mycia podłóg, odkurzacze kubełkowe, piorące.
+ Innowacyjność (system APS, zoom tube).
– Mało rozreklamowana marka.
– Dystrybucja w większych miastach.
– Wąska gama tanich odkurzaczy.”
LG:
Sprzedawcy: „Bardzo dobre”; „bardzo konkurencyjne ceny, na przykład odkurzaczy bezworkowych z turboszczotką, o dużej sile ssania”; „trzecie miejsce (po Philipsie i Electroluksie)”; „plusem odkurzaczy bezworkowych LG jest duża siła ssania”.
Testy Fundacji Warentest: W dwóch testach modele Cyking V-C 7050 HT oraz V-C 7760 HTB oceniono dostatecznie. W pierwszym z modeli filtracja (choć użyto filtru Hepa) okazała się gorsza niż w innych testowanych odkurzaczach, ponieważ duże ilości kurzu wydostawały się przez tylną część obudowy. W obu modelach natomiast podczas usuwania brudu z pojemnika kurzy się, ponadto są to odkurzacze głośne w porównaniu z innymi testowanymi.
Producent nie wymienił plusów i minusów swoich odkurzaczy.
Zelmer:
Sprzedawcy: „Dobre; teraz wprowadzili fajne modele Meteor 2 – jak na dość niskie ceny mają dobre parametry”; „jakbym miała w domu dywan, to wybrałabym Zelmera, a nie Philipsa, bo jest możliwość podłączenia elektroszczotki”; „nowe modele są dobre, z tym że są to proste modele”; „kiedyś odkurzacze Zelmer były znane z tego, iż nie dość, że wyły, to jeszcze z drugiej strony wylatywała połowa kurzu, ale teraz się poprawili”; „piąte miejsce pod względem jakości – podobnie jak Philips”.
Witold Pacholarz, Zelmer: „Zelmer produkuje odkurzacze, które są energooszczędne, trwałe, funkcjonalne i proste w obsłudze. W niektórych przypadkach może to być mylnie postrzegane jako brak zaawansowania technicznego. Jednym z decydujących kryteriów utożsamianych z nowoczesnością urządzeń jest ich atrakcyjny, modny design. Mając to na uwadze Zelmer sukcesywnie wprowadza nowe modele odkurzaczy, które – oprócz wysokich parametrów funkcjonalno-użytkowych – charakteryzujące się właśnie bardzo nowoczesnym kształtem (np. Meteor 2 typ 400 czy Wodnik Duo typ 819).
+ Bardzo dobry stosunek jakości do ceny.
+ Bardzo wysoka funkcjonalność i trwałość odkurzaczy.
+ Szeroko dostępne i niedrogie materiały eksploatacyjne.
– Brak niektórych ssawek i szczotek na wyposażeniu najtańszych modeli.
– Niska popularność worków typu Safbag poprawiających funkcjonalność i komfort korzystania z odkurzacza.
– brak szerokiej dostępności materiałów promocyjno-reklamowych, które pozwoliłyby klientom na szczegółowe zapoznanie się z całą ofertą odkurzaczy.”
Solac:
Sprzedawcy: „Firma hiszpańska; niektóre modele są udane i dosyć ciekawe, mimo że wyglądają tandetnie, na przykład model ze szczotką do parkietu jest naprawdę dobry i mocny, a kosztuje tylko 399 zł”.
Krystyna Karczmarczyk, Solac Polska: „Wzornictwo jest niewątpliwie kwestią gustu, nie sądzę, by na tle innych marek, odkurzacze Solac wyglądały tandetnie. Na pewno jednak większą wagę producent przykłada do jakości, czyli sprawności technicznej naszych urządzeń. Nasze odkurzacze za przystępną cenę zapewniają wysoką sprawność i funkcjonalność.
+ Wysoka sprawność techniczna.
+ Bogate wyposażenie.
+ Przystępna cena.
Wad nie znajduję, bowiem szeroka gama modeli pozwala na dobór odpowiedniego odkurzacza dla każdego.”
Daewoo:
Sprzedawcy: „Daewoo nie specjalizuje się w odkurzaczach i jest mało znaną marką, jeśli chodzi o ten sprzęt, lecz są klienci, którzy mają odkurzacze Daewoo już wiele lat i je sobie chwalą”.
Piotr Chabrzycki, Daewoo Electronics: „Daewoo znane jest głównie z telewizorów, a świadomość naszej marki jako producenta AGD utrzymuje się ciągle poniżej oczekiwań.
+ Funkcjonalna obsługa: mały rozmiar, zwarta budowa, mała waga (3,7-4,7 kg); ergonomiczne sterowanie (w rączce lub na korpusie), rura teleskopowa w droższych modelach, wielostopniowa filtracja, wskaźnik zapełnienia worka lub pojemnika na kurz.
+ Duża siła ssania – mierzona przy szczotce wynosi między 370 a 430 W (w zależności od modelu); moc: 1400-1600 W.
+ Przystępna cena: między 140 zł (RC-3004) a 329 zł (RC-4006B).
– Mała znajomość marki Daewoo jako producenta sprzętu AGD i wynikające z niej małe zaufanie do naszych produktów.
– Dwunastomiesięczna gwarancja fabryczna.
– Spore zmiany w strukturze sieci serwisowej w ostatnim czasie i jakość obsługi klienta poniżej oczekiwań w części dawniejszych punktów.”
MPM Product:
Sprzedawcy: „Słabe odkurzacze”; „to polska firma, ale większość odkurzaczy montuje w Chinach; to są odkurzacze do mniejszego odkurzania; MPM nie ma mocnych odkurzaczy”.
Anna Pietrzak, MPM Product: „MPM Product kieruje swoje produkty do określonej grupy osób: do tych, którzy mimo mniejszej zasobności portfela, szukają produktów markowych i dobrych jakościowo. Za odkurzacz MPM Product klienci płacą niewygórowaną kwotę, otrzymując w zamian jakość potwierdzoną certyfikatami PCBiC i PZH, ciekawe wzornictwo oraz dwuletni serwis gwarancyjny. Niższa cena wymusza także pewne ograniczenia, np. w dodatkowym wyposażeniu produktów. Trudno nam odnieść się do subiektywnej i jednostkowej oceny wydanej przez sprzedawców. Naszym zdaniem nie odzwierciedla ona faktycznej wiedzy o produktach. Według firmowych danych za 2004 r. odnotowano wzrost sprzedaży odkurzaczy, co dowodzi, że produkty te znajdują nabywców i ich opinia jest dla nas znacząca.
+ Dobra relacja ceny do jakości produktu.
+ Szeroka oferta odkurzaczy: od modelu wielofunkcyjnego z funkcją prania do małych, prostych w obsłudze modeli.
+ Ciekawe wzornictwo.
– Niska świadomość marki MPM Product zarówno wśród sprzedawców, jak i konsumentów.
– Mała ilość akcesoriów w najtańszych modelach odkurzaczy.
– Ograniczona gama kolorystyczna.”
Panasonic:
Test Fundacji Warentest: Model MC-E 886 wypadł jedynie miernie. Zbierał kurz i nitki z dywanu dostatecznie, za to bardzo dobrze odkurzał zakamarki. Systemu filtracji nie oceniono zbyt dobrze, poza tym źle wypadło badanie na trwałość i głośność pracy.
Producent nie wymienił plusów i minusów swoich odkurzaczy.
Samsung:
Sprzedawcy: „Ma też modele bezworkowe”; „uważam, że nie jest to dobry wybór.”
Test Fundacji Warentest: Model VC-8930E oceniono tylko miernie, gdyż między innymi słabo zbierał kurz z dywanu. Za to bardzo dobrze – z podłogi i ze szczelin.
Producent nie wymienił plusów i minusów swoich odkurzaczy.
Joanna Wosińska
Miele S 4870
1449 zł
Moc: 1800 W
Filtr: Active HEPA 12
Waga: 6 kg
Turboszczotka: można dokupić za 289 zł
Bosch BSG 71835
699 zł
Moc: min. 300 – max 1800 W
Filtr: papierowy ze specjalnej włókniny, trójwarstwowy o pojemności 5,5 l, ze specjalnym zamknięciem; system filtracji Air Clean Hepa
Waga: 5,7 kg (bez wyposażenia)
Głośność: 72 dB (A)
Elektroszczotka: brak możliwości
Turboszczotka: można dokupić
Wyposażenie: szczotka mała, ssawka szczelinowa, ssawka do tapicerki
Siemens VS07G1822
709 zł
Moc: min. 300 – max 1800 W
Filtr: papierowy ze specjalnej włókniny, trójwarstwowy o pojemności 5,5 l, ze specjalnym zamknięciem; system filtracji Ultra Air II
Waga: 5,7 kg (bez wyposażenia)
Głośność: 72 dB (A)
Elektroszczotka: brak możliwości
Turboszczotka: można dokupić
Wyposażenie: specjalna szczotka do czyszczenia twardych powierzchni; szczotka mała, ssawka szczelinowa, ssawka do tapicerki
Dyson DC08T Animal
2899 zł
Filtr: HEPA typu Lifetime z powłoką antybakteryjną
Wyposażenie: ssawka do podłóg i turboszczotka połączone w jednym, ssawka do tapicerki i turboszczotka połączone w jednym, ssawka do powierzchni twardych
Electrolux Oxy3 System ZO 6330
1399 zł
Moc: max 1800 W
Filtr: HEPA H13
Waga: ok. 5,5 kg
Głośność: 76 dB
Elektroszczotka: w wersji ZO 6352 (1799 zł)
Wyposażenie: „inteligentna” szczotka, która automatycznie przystosowuje się do dywanu i twardych podłóg
AEG Viva Control AVC 1170
Cena: 749 zł
Moc: max 1900 W
Siła ssania: 30 kPa
Filtr: zmywalny HEPA H12
Waga: ok. 5,5 kg
Turboszczotka: w wyposażeniu
Hoover Sensory TS 2077
749 zł
Moc: 2000 W
Siła ssania: 400 W (przy szczotce)
Filtr: HEPA H12 do mycia
Głośność: 73 dB
Waga: 9,2 kg
Turboszczotka: w wyposażeniu
Wyposażenie: szczotka uniwersalna, szczotka Caresse do parkietów
Philips Performer FC9152
999 zł
Moc: 2000W
Siła ssania: 425 W (przy nasadce), 32,5 kPa
Filtr: Ultra Clean Air HEPA
Głośność: 77 dB
Elektroszczotka: brak możliwości
Turboszczotka: można dokupić za 208 zł
Wyposażenie: nasadki Tri-Activ (czyści szczeliny i duże zabudzenia) i Twist&Clean (do podłóg twardych), elektr. przełącznik mocy regul. stopą
Solac Brise A 804
359 zł
Moc: max 1800 W
Siła ssania: 375 W (przy szczotce)
Głośność: 88,5 dB
Waga: 5,5 kg
Turboszczotka: w wyposażeniu
Wyposażenie: dwie szczotki: do podłóg i dywanów
Daewoo RC-4006B
329 zł
Moc: 1600 W
Siła ssania: 400 W (przy szczotce)
Filtr: klasa S
Waga: 4,7 kg
Turboszczotka: wycofana z oferty
Wyposażenie: worek w standardzie, opcja bezworkowa (z pojemnikiem na kurz)
Zelmer Magnat typ 3000.0SL
499 zł
Moc: max 2000 W
Siła ssania: 31 kPa; 400 W
Filtr: HEPA
Waga: 5,3 kg
Elektroszczotka: można dokupić za 119 zł
Turboszczotka: można dokupić za 59 zł
Wyposażenie: ssawko-szczotka przełączalna dwupozycyjna, ssawka szczelinowa, mała ssawka, mała szczotka
MPM Product VC-0020
259 zł
Moc: 1400 W
Siła ssania: 270 W (przy wylocie)
Filtr: HEPA + filtr antypyłowy
Waga: 6 kg
Głośność: 72 dB