Dawniej radio samochodowe służyło po prostu do puszczania muzyki podczas jazdy. Później potrafiło już odtwarzać płyty CD. Możliwości dzisiejszych radioodbiorników samochodowych wykraczają daleko poza funkcje związane wyłącznie z muzyką.
Co jeszcze potrafią nowoczesne radia samochodowe? I które warte jest wydanych na nie pieniędzy?
Odkąd na świecie pojawiła się muzyka w formacie cyfrowym, zaczęła zmieniać się i technologia tworzenia radioodbiorników samochodowych, dając miłośnikom muzyki i doskonałego dźwięku coraz więcej przyjemności podczas jazdy. Ale na tym nie koniec zmian: teraz radia oferują nam możliwość zapisu danych na dysku twardym wbudowanym w niektóre modele, odtwarzania muzyki z empetrójki oraz dostęp do jej archiwum, odbierania rozmów z telefonów komórkowych czy w końcu nawigacji satelitarnej. Przed zakupem sprawdźmy, jakie technologie wykorzystano w wybranym przez nas modelu i co tak naprawdę radio to potrafi.
Bluetooth
Dzięki funkcji Bluetooth radio może współpracować z telefonem komórkowym. Co to oznacza dla kierowcy? Bardzo dużo, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Kierowca może bowiem pozostawić swój telefon w kieszeni lub torebce i, trzymając ręce na kierownicy, odbierać rozmowy przychodzące. Nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych instalacji, przewodów, ani zestawów słuchawkowych. Ale na tym nie koniec: na wyświetlaczu radia może pojawiać się także numer, który do nas dzwoni, a ponadto spis telefonów i parę innych informacji z naszej komórki. Bluetooth w radiu zapewnia także bezprzewodowy transfer muzyki z odtwarzacza MP3. Pioneer DEH 600BT, Sony MEX-BT2600 i JVC KD-BT11 – te modele z testu wyposażono w funkcję Bluetooth.
USB
Złącze USB umożliwia podłączanie do radia samochodowego odtwarzacza MP3 albo po prostu przenośnej pamięci USB. Radio znajdzie i odtworzy z tych urządzeń wybrany przez nas utwór. Ułatwi to wyświetlana na ekranie playlista. W naszym teście wejście USB mają modele Alpine oraz JVC KD-G351.
Karty pamięci
W niektórych radiach można stosować karty pamięci typu MMC lub SD. Kartę wkładamy w specjalny otwór, a odbiornik odczytuje i odtwarza z niej zapisane utwory. Ich tytuły mogą pojawiać się na wyświetlaczu radia.
iPod
Niektóre modele radioodbiorników samochodowych można połączyć bezpośrednio z iPodem (w teście to Alpine i JVC KD-BT11). Pliki z iPoda mogą być wtedy wyświetlane przez radio oraz oczywiście odtwarzane. Za pomocą kabla USB można do części modeli podłączać i inne przenośne odtwarzacze MP3, nie tylko firmy Apple.