0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Komórka dla seniora

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Malutkie klawisze, zagmatwane menu, zagadkowe symbole – to cechy charakterystyczne dzisiejszych telefonów komórkowych. Tymczasem z komórek korzysta coraz więcej osób, które stawiają na przejrzystość, łatwość obsługi i duże, wyraźne napisy.

Z myślą głównie o seniorach, bo im przede wszystkim zależy na prostocie i łatwości obsługi telefonu, producenci tworzą coraz więcej modeli komórek służących po prostu do rozmawiania, bez mnóstwa dodatkowych funkcji. Tym bardziej, że osoby powyżej 50. roku życia to dziś najszybciej rosnąca grupa użytkowników komórek. Co drugi Polak powyżej pięćdziesiątki ma telefon komórkowy, a jeszcze trzy lata temu w tej grupie wiekowej z komórki korzystał tylko co piąty – wynika z badania przeprowadzonego przez Ericsson Consumer Lab.

Zdaniem ekspertów wzrost zainteresowania osób starszych komórkami sprawi, że na rynku będą pojawiały się oferty sieci komórkowych skierowane do tej części społeczeństwa. – Starsi klienci są raczej wierni swoim operatorom oraz regularnie płacą rachunki. Stąd stworzenie kierowanych do nich ofert, powiązanych ze specjalnymi terminalami, będzie w najbliższych latach niezbędne – mówi Grzegorz Bernatek, analityk firmy Audytel.

Popularność idzie z Zachodu

Na Zachodzie komórki dla seniorów cieszą się dużym zainteresowaniem. W Polsce jak na razie nieśmiało pojawiają się w sklepach pojedyncze modele. W ostatnim czasie na nasz rynek weszła na przykład austriacka firma Emporia Telecom, oferująca telefony zaprojektowane specjalnie dla osób starszych. Jak zapewniają jej przedstawiciele, są pełni optymizmu co do podbicia tego segmentu rynku – doświadczenia z Austrii i Niemiec pokazują, że seniorzy chętnie kupują komórki stworzone specjalnie z myślą o nich.

Za osiągnięciem sukcesu przez firmy oferujące komórki dla starszych przemawia też demografia: W Polsce żyje ponad 5 mln ludzi w wieku powyżej 65 lat. – To właśnie jest nasza grupa docelowa – mówi Eveline Pupeter-Fellner, szefowa firmy Emporia Telecom.

Testowane przez seniorów

Telefony przeznaczone dla osób starszych różnią się od zwykłych modeli przede wszystkim dużymi klawiszami, dużym, czytelnym wyświetlaczem i prostym w obsłudze menu. Niektórzy producenci poszli jeszcze dalej w ułatwianiu życia seniorom i stworzyli komórki, których głośnik współdziała z aparatem słuchowym. Bardzo pomocny może okazać się też przycisk alarmowy: jego wciśnięcie pozwala użytkownikowi wezwać pomoc.

Z badań wynika, że używanie większości dostępnych w sklepach zwykłych telefonów stwarza trudności osobom w podeszłym wieku. W dzisiejszych komórkach stawia się na liczne funkcje, a nie na komfort telefonowania. Niemiecka Fundacja Warentest poddała testowi kilkanaście modeli komórek – zarówno tych przeznaczonych specjalnie dla seniorów, jak i zwykłych telefonów, tyle że o małej liczbie funkcji. W teście praktycznym udział wzięło jedenastu emerytów. Jaki był wynik?

Za najbardziej przyjazne seniorom badacze uznali dwa modele: zwykłą Nokię 3110 Classic oraz telefon przeznaczony specjalnie dla osób starszych – Fitage Big Easy 2, niestety niedostępny w Polsce. Nokia przekonała testujących prostą obsługą. Jest lekka i ma przejrzysty układ przycisków oraz czytelny wyświetlacz. Można w niej też ustawić dużą głośność. Nawet instrukcja obsługi spodobała się emerytom. Zresztą telefon ten mogą z powodzeniem używać również osoby młode.

Inny testowany model, Emporia Life, zyskał uznanie badaczy głównie za sprawą przycisku alarmowego, dzięki któremu można wezwać pomoc dzwoniąc do pięciu osób, których numery zostały wcześniej wpisane w telefonie. Jeżeli któraś z nich nie odbierze, komórka automatycznie zadzwoni do kolejnej. Telefon Emporia zyskał też dodatkowe punkty w teście za duże przyciski, proste menu i kontrastowy wyświetlacz. To dobry telefon dla osób o słabym wzroku lub o ograniczonej możliwości poruszania się – uznali testujący.

Komórka z kreskówki

Z testu płynie następujący wniosek: nie ma telefonu dobrego dla wszystkich. Zbyt duże są różnice w osobistych preferencjach użytkowników i ich potrzebach. Co prawda większości seniorów podobają się duże klawisze, ale z drugiej strony niektórych odstrasza wygląd niczym z kreskówek Disneya. Poza tym duże klawisze i wyświetlacze sprawiają, że telefony dla starszych są ciężkie – często są dwa razy większe od zwykłych komórek.

Czy polscy seniorzy będą coraz chętniej korzystać z oferty komórek przeznaczonych specjalnie dla nich czy może będą wybierać zwykłe telefony? Czas pokaże. Tymczasem przed producentami niełatwe zadanie: – Przekonanie osób niekorzystających do tej pory z telefonu komórkowego do posiadania własnego aparatu nie jest wcale łatwe. Wymaga najczęściej czegoś więcej niż tylko oferty dedykowanej tej grupie docelowej – uważa Paweł Olszynka, analityk firmy PMR.

JW, PAP

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Wielki test lodówek

87 CHŁODZIARKO-ZAMRAŻAREK W TEŚCIE: Nie kieruj się marką, kiedy wybierasz nową lodówkę. Nasz test...

Test butów trekkingowych

10 PAR BUTÓW W TEŚCIE: Z membraną czy bez? Test butów trekkingowych pokazał, że...

Test pralek: Tania jest najlepsza

57 PRALEK W TEŚCIE: Mimo że ich ceny rzadko schodzą poniżej 2000 zł, ten...