0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaArtykułyAGD i RTVCo wyczytasz z etykiety?

Co wyczytasz z etykiety?

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Ile wody w ciągu roku zużyje pralka? Czy lodówka nie będzie za głośna? Odpowiedzi na pytania dotyczące tych i innych parametrów znajdziesz na etykietach energetycznych zamieszczonych na urządzeniach AGD. Jak mogą ci pomóc przy wyborze nowego sprzętu?

Etykiety energetyczne informują o podstawowych parametrach technicznych sprzętów gospodarstwa domowego. Dzięki nim w łatwy i szybki sposób porównasz właściwości dostępnych na rynku produktów tego samego typu. To bardzo pomocne, jeśli akurat wybierasz nowy sprzęt do domu. Informacje umieszczone na etykietach pozwalają, jeszcze przed zakupem, na obliczenie na przykład, ile dane urządzenie zużyje prądu czy wody. Etykieta jest identyczna w każdym państwie Unii Europejskiej.

Które sprzęty oznaczone?

Etykieta energetyczna to nalepka lub tabliczka, która powinna znajdować się z przodu lub na górze niektórych artykułów gospodarstwa domowego. Teraz oznaczenia takie mają pralki, lodówki, zmywarki, telewizory, suszarki bębnowe, klimatyzatory, lampy elektryczne i oprawy oświetleniowe. Wkrótce obowiązek umieszczania etykiet będzie dotyczył także między innymi odkurzaczy (od września 2014 r.), piekarników (od stycznia 2015 r.) oraz podgrzewaczy wody i ogrzewaczy pomieszczeń (od 26 września 2015 r.).

Ile prądu?

Etykieta zawsze zawiera informacje o klasie efektywności energetycznej danego sprzętu. Parametr ten oznaczony jest literami od G (najmniej wydajne urządzenia) do A (najbardziej wydajne). Jeśli sprzęt elektryczny jest szczególnie oszczędny, producent może zaznaczyć to dodatkowym oznakowaniem w postaci plusów. Najbardziej efektywna energetycznie jest klasa A+++.

Dodatkowo, po lewej stronie każdej etykiety znajdziesz skalę klas efektywności energetycznej wykorzystującą paletę barw. Klasy najbardziej efektywne energetycznie wyróżnia kolor zielony. Natomiast odcienie czerwieni informują, że klasa efektywności jest niska, a zużycie energii przez urządzenie będzie wysokie.

Warto też zwrócić uwagę na ramkę po lewej stronie środkowej części etykiety. Znajduje się tam informacja o średnim rocznym zużyciu energii elektrycznej w kilowatogodzinach.

Sprzęt odpowiedni dla naszych potrzeb

Zużycie energii elektrycznej nie jest jedynym kryterium, które uwzględniamy decydując się na zakup AGD. W zależności od rodzaju sprzętu liczą się inne jego cechy, na przykład w przypadku lodówki – pojemność komór chłodzących. W dolnej części każdej etykiety energetycznej znajdzieszinformacje o parametrach charakterystycznych dla poszczególnych rodzajów urządzeń.

LODÓWKA


Kiedy kupujesz lodówkę, bardzo istotna dla ciebie jestpojemność użytkowa wszystkich komór. Jednak ważna jest też klasa energetyczna, ponieważ chłodziarki zużywają najwięcej energii spośród wszystkich urządzeń AGD.

Potrzebujesz lodówki do aneksu kuchennego? Zwróć uwagę na poziom emitowanego hałasu. Urządzenia uznaje się za ciche, jeżeli wskaźnik hałasu nie przekracza 38 dB.

PRALKA

Kiedy wybierasz pralkę, powinieneś wiedzieć, czym jest pojemność znamionowa, czyli waga tkanin bawełnianych (w kilogramach) możliwa do wyprania za jednym razem. Warto też skorzystać z informacji o średnim rocznym zużyciu wody.

ZMYWARKA

Przy zakupie zmywarki do naczyń szczególnie istotna będzie informacja na temat poziomu zużycia wody. Parametr ten odnosi się do 280 standardowych cykli zmywaniaprzy użyciu zimnej wody oraz trybów niskiego zużycia energii. Warto też zwrócić uwagę na pojemność znamionową, czyli liczbę kompletów naczyń, które urządzenie może umyć za jednym razem. Standardowy komplet naczyń obejmuje zestaw naczyń stołowych, naczyń szklanych oraz sztućców dla jednej osoby.

TELEWIZOR

Na etykietach znajdujących się na telewizorach znajdziesz między innymi informację dotyczącą poboru mocy w trybie wyłączenia, a także symbol informujący, czy urządzenie posiada dodatkowy przełącznik pozwalający na oszczędzanie energii.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...

Truskawki z Biedronki gorsze niż z Lidla

Zbadaliśmy pozostałości pestycydów w polskich truskawkach z Lidla i Biedronki. W truskawkach z Biedronki...

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...